9ZX21501CKLF Overview64 terminations are found in it. Voltage 3.3V is provided by the part. To run 260, we utilize this part's peak reflow temperature. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 400MHz. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 3.465V. 2006 Parts of the part have not been published. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. 64 pins are provided on the device. The board includes 64 pins. Temperatures below 0°C are not permitted for this device. Temperatures should not exceed 70°C. Circuits application is possible to search for related parts based on the 9ZX family of parts.
9ZX21501CKLF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 64 Pins
9ZX21501CKLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9ZX21501CKLF application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Family | 9ZX |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.065 ns |
| Number of True Outputs | 15 |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-VFQFPN (9x9) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9ZX21501 |
| Output | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 1:15 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Intel QPI, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |