9ZX21901CKLF OverviewClock program is accessible in the Tray package. Clock program is contained in a package of 72-VFQFN Exposed Pad. Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 400MHz. Clock program varies the range of 0°C~70°C operating temperature. A voltage of 3.135V~3.465V can be supplied by the component. Intel QPI, PCI Express (PCIe) is the main purpose of the component. HCSL is intended to be the output. ICS9ZX21901 is the base part number for you to search for other information.
9ZX21901CKLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL
9ZX21901CKLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9ZX21901CKLF application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 72-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9ZX21901 |
| Output | HCSL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:19 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Intel QPI, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 72 |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 72 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 72 |
| Number of Outputs | 19 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 407mA |
| Family | 9ZX |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.065 ns |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |