![]()
Add to cart |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 930.006106mg |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 15V |
| Base Part Number | AD633 |
| Function | Analog Multiplier |
| Output Voltage | 11V |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Number of Elements | 1 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Operating Supply Current | 6mA |
| Number of Bits | 4 |
| Accuracy | 2 % |
| Slew Rate | 20 V/μs |
| Max Input Voltage | 10V |
| Bandwidth | 1MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Settling Time | 2 μs |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| -3db Bandwidth | 1MHz |
| Min Dual Supply Voltage | 8V |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Number of Bits/Stages | 4-Quadrant |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |