| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD834 |
| Function | Analog Multiplier |
| Output Voltage | 400mV |
| Number of Elements | 1 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 9V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Operating Supply Current | 35mA |
| Nominal Supply Current | 35mA |
| Output Current | 4mA |
| Number of Bits | 4 |
| Accuracy | 2 % |
| Max Input Voltage | 1V |
| Bandwidth | 500MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Max Dual Supply Voltage | 9V |
| -3db Bandwidth | 500MHz |
| Max Frequency | 500MHz |
| Min Dual Supply Voltage | 4V |
| High Level Output Current | 4mA |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Low Level Output Current | 4mA |
| Number of Amplifiers | 3 |
| Positive Input Voltage-Max | 1V |
| Number of Bits/Stages | 4-Quadrant |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |