![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 172.98879mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Demodulator |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADA2200 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 395μA |
| Max Supply Current | 485μA |
| Data Interface | SPI |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |