| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Additional Feature | HYSTERESIS 500MV |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | ADM1033A |
| Function | Fan Control, Temp Monitor |
| Body Length or Diameter | 4.9mm |
| Body Breadth | 3.91 mm |
| Output Type | SMBus |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus, Serial |
| Termination Type | SOLDER |
| Number of Bits | 8 |
| Accuracy | ±1°C |
| Topology | ADC, Comparator, Multiplexer, Register Bank |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Sensor Type | Internal and External |
| Sensors/Transducers Type | TEMPERATURE SENSOR,SWITCH/DIGITAL OUTPUT,SERIAL |
| Housing | PLASTIC |
| Output Alarm | Yes |
| Sensing Temperature | -40°C~125°C External Sensor |
| Body Height | 1.55mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |