![]()
Add to cart |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 240-BFQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 240 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) |
| Number of Terminations | 240 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 50MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-21061 |
| Pin Count | 240 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Synchronous Serial Port (SSP) |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| RAM Size | 128kB |
| Supply Current-Max | 850mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 32 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| RAM (words) | 32768 |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Length | 32mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Supplier Device Package | 240-MQFP-EP (32x32) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Core | 5.00V |
| On Chip Data RAM | 128kB |
| Clock Rate | 50MHz |