![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 136-LFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 136 |
| Supplier Device Package | 136-CSPBGA (12x12) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed/Floating Point |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Frequency | 333MHz |
| Base Part Number | ADSP-21366 |
| Operating Supply Voltage | 1.26V |
| Interface | DAI, SPI |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Memory Size | 512kB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 384kB |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Core Architecture | SHARC |
| Max Frequency | 333MHz |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | ROM (512kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 384kB |
| Clock Rate | 333MHz |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |