![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 100 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-21488 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | EBI/EMI, DAI, I2C, SPI, SPORT, UART/USART |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.05V |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 384kB |
| Bit Size | 40 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 24 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 1 |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.10V |
| On Chip Data RAM | 3Mbit |
| Clock Rate | 350MHz |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |