| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 200MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-BF592 |
| Pin Count | 64 |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, PPI, SPI, SPORT, UART |
| Max Supply Voltage | 1.47V |
| Min Supply Voltage | 1.33V |
| Memory Size | 68kB |
| Number of I/O | 32 |
| RAM Size | 32kB |
| Memory Type | ROM |
| Number of Bits | 16 |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Core Architecture | Blackfin |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Number of UART Channels | 1 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (64kB) |
| Voltage - Core | 1.29V |
| On Chip Data RAM | 64kB |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 950μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |