![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-QFP |
| Number of Pins | 44 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Set-Top Boxes, Video Players |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV7171 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Operating Supply Current | 155mA |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |