![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 148.409754mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Isolated Module |
| Max Power Dissipation | 38.5mW |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AMC1305 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Interface | Serial |
| Power Dissipation | 28.5mW |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | CMOS, Serial |
| Sampling Rate | 20 Msps |
| Sampling Rate (Per Second) | 78k |
| Power Consumption | 36.1mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5 LSB |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 85 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.99 LSB |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Height | 2.65mm |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |