![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 84-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 84-PLCC (29.31x29.31) |
| Number of Terminals | 84 |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Atmel Corporation |
| Product Status | Obsolete |
| Mfr | Microchip Technology |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | FPSLIC® |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | No |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 84 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J84 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | I2C, UART |
| Speed | 25MHz |
| Organization | 576 CLBS, 10000 GATES |
| Seated Height-Max | 4.572 mm |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| EEPROM Size | -- |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 3.4 ns |
| Number of CLBs | 576 |
| Core Type | 8-Bit AVR |
| Number of Equivalent Gates | 10000 |
| Data SRAM Bytes | 4K ~ 16K |
| FPGA Gates | 10K |
| Program SRAM Bytes | 20K-32K |
| FPGA Core Cells | 576 |
| FPGA Registers | 846 |
| FPGA SRAM | 4kb |
| Length | 29.3115 mm |
| Width | 29.3115 mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |