![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | AT94K40 |
| Package | Tray |
| RoHS | Details |
| Brand | Microchip Technology |
| Manufacturer | Microchip |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | FPSLIC® |
| Published | 2003 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Field Programmable S |
| Subcategory | Programmable Logic ICs |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 18MHz |
| Pin Count | 144 |
| Function | Field Programmable System Level Integrated Circuit |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, UART |
| Speed | 18MHz |
| RAM Size | 35.2kB |
| Propagation Delay | 13.5 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 2304 |
| Product Type | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| EEPROM Size | -- |
| Number of Gates | 40000 |
| Screening Level | Industrial |
| Core Type | 8-Bit AVR |
| Product Category | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| Data SRAM Bytes | 4K ~ 16K |
| FPGA Gates | 40K |
| Program SRAM Bytes | 20K-32K |
| FPGA Core Cells | 2304 |
| FPGA Registers | 2862 |
| FPGA SRAM | 18kb |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |