| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 40-VQFN (6x6) |
| Number of Terminals | 40 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | VQFN |
| Category | Trusted Platform Module LPC Interface |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | LPC |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | AT97SC3204 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CryptoController™ |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | Trusted Platform Module LPC Interface |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Trusted Platform Module (TPM) |
| Subcategory | Security ICs / Authentication ICs |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | AT97SC3204 |
| Pin Count | 40 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N40 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | LPC |
| RAM Size | 0B |
| Memory Type | EEPROM, ROM, SRAM |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Program Memory Type | EEPROM |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Product Type | Security ICs / Authentication ICs |
| Max Frequency | 33MHz |
| Screening Level | Industrial |
| ROM Programmability | EEPROM |
| Controller Series | -- |
| Product Category | Security ICs / Authentication ICs |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |