![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (4x4) |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Base Product Number | AT97SC3205 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1997 |
| Series | -- |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Applications | Trusted Platform Module (TPM) |
| Subcategory | Security ICs / Authentication ICs |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | AT97SC3205T |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Number of I/O | 4 |
| RAM Size | -- |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Program Memory Type | EEPROM |
| Bit Size | 8 |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Product Type | Security ICs / Authentication ICs |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED POINT |
| Controller Series | -- |
| Product Category | Security ICs / Authentication ICs |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4 mm |
| Length | 4 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |