![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-BQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | -20°C~75°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN COPPER |
| Applications | Consumer Audio |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 5V~7.4V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 7.4V |
| Power Supplies | +-7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 5V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | Serial |
| Supply Current-Max | 40mA |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 2 |
| Harmonic Distortion | 0.003% |
| Channel Separation | 100 dB |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| Width | 14mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |