![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~75°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | BD47xx |
| Published | 2005 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Voltage Detector |
| Max Power Dissipation | 540mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.596V |
| Base Part Number | BD47 |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Pin Count | 5 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 10V |
| Min Supply Voltage | 650mV |
| Nominal Supply Current | 1.6μA |
| Max Supply Current | 3μA |
| Adjustable Threshold | NO |
| Watchdog Timer | No |
| Reset | Active Low |
| Voltage - Threshold | 2.7V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.673V |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.727V |
| Threshold Voltage | +2.7V |
| Length | 2.9mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |