![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 week ago) |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-UFBGA, DSBGA |
| Number of Pins | 30 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 30 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | BQ24251 |
| Output Voltage | 4.44V |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 10.5V |
| Min Supply Voltage | 4.35V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 13mA |
| Output Current | 2A |
| Supply Current-Max (Isup) | 5mA |
| Nominal Input Voltage | 18V |
| Threshold Voltage | +3.35V |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature, Over Voltage |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Number of Cells | 1 |
| Programmable Features | Current |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Height | 625μm |
| Length | 2.2mm |
| Width | 2.59mm |
| Thickness | 375μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |