![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | Popguard® |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | DAC, Audio |
| Max Power Dissipation | 125mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS4341 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Interface | SPI, Serial |
| Nominal Supply Current | 18mA |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Conversion Rate | 192 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Analog Output Voltage-Min | 1.8V |
| Length | 9.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |