![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.3V 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY2292 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 6 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 110mA |
| Frequency (Max) | 60MHz 80MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 30MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |