![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-UFQFN |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 57.09594mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | enCoRe™ V |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB Microcontroller |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY7C64315 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | I2C, SPI, USB |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Number of I/O | 11 |
| Number of Ports | 4 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Bit Size | 8 |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| CPU Family | M8C |
| Controller Series | CY7C643xx |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |