![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 150.507618mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | enCoRe™ V |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB Microcontroller |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7C64356 |
| Pin Count | 48 |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Interface | I2C, SPI, USB |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Number of I/O | 36 |
| Speed | 24 MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | M8C |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Bit Size | 8 |
| Data Rate | 12 Mbps |
| ROM (words) | 32768 |
| CPU Family | M8C |
| Number of Transceivers | 1 |
| ESD Protection | Yes |
| Controller Series | CY7C643xx |
| Height | 880μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |