![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | USB Hub/Microcontroller |
| Voltage - Supply | 4V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Base Part Number | CY7C66113 |
| Pin Count | 56 |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | I2C, USB, HAPI |
| Memory Size | 8kB |
| Number of I/O | 31 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Memory Type | OTP |
| Core Processor | M8 |
| Program Memory Type | OTP (8kB) |
| Supply Current-Max | 50mA |
| Bit Size | 8 |
| Access Time | 12 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Core Architecture | 8051 |
| Number of Programmable I/O | 39 |
| Controller Series | USB Hub |
| Length | 8mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Push Pin |
| Supplier Device Package | 56-QFN (8x8) |
| Material | Aluminium |
| Shape | Fins, Square |
| Package Cooled | ASIC |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY7C66113 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4V ~ 5.25V |
| Interface | I²C, USB, HAPI |
| Width | 70.0024 mm |
| Length | 70.0024 mm |