![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | CapSense® Controllers |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 24MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY8C20346 |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N24 |
| Power Supplies | 1.8/5V |
| Interface | I2C, SPI |
| Memory Size | 16kB |
| Number of I/O | 20 |
| Speed | 25.2 MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Supply Current-Max | 4mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| CPU Family | M8C |
| Boundary Scan | NO |
| Bus Compatibility | I2C; USB |
| Controller Series | CY8C20xx6A |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |