![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Mounting Feature | - |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Supplier Device Package | 48-QFN (6x6) |
| Package | Bulk |
| Primary Material | Metal |
| Base Product Number | CAR31 |
| Mfr | ITT Cannon, LLC |
| Product Status | Active |
| Interfaces | I2C/SPI/USB |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Series | MIL-DTL-5015, CA |
| Termination | Solder Cup |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions | 3 |
| Color | Black |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Fastening Type | Threaded |
| Contact Finish - Mating | Silver |
| Current Rating (Amps) | 22A |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Orientation | N (Normal) |
| Shielding | - |
| Ingress Protection | - |
| Shell Finish | Black Zinc |
| Shell Size - Insert | 14S-1 |
| Interface | I²C, SPI, USB |
| Number of I/O | 36 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Shell Size, MIL | - |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Controller Series | CY8C20xx6A |
| Features | Strain Relief |
| Voltage Rating | 50V |
| Device Core | M8C |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |