![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CapSense® Express™ SmartSense™ |
| Published | 2000 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buttons |
| Additional Feature | ALSO OPERATED WITH SUPPLY VOLTAGE 1.71 TO 1.89V |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Interface | Open Drain |
| Operating Supply Current | 140mA |
| Number of Inputs | Up to 2 |
| Proximity Detection | Yes |
| LED Driver Channels | Up to 1 |
| Length | 4.889mm |
| Height Seated (Max) | 1.727mm |
| Width | 3.8985mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |