| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-PD™ CCG1 |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | 3A991.A.3 |
| Applications | USB Type C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2/5V |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 34 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | FLASH (32KB) |
| Supply Current-Max | 13.8mA |
| Core Architecture | ARM |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | SG-8101 |
| Mfr | EPSON |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.051 (1.30mm) |
| Category | USB Type-C Port Controller |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | SG-8101 |
| Size / Dimension | 0.197 L x 0.126 W (5.00mm x 3.20mm) |
| Type | XO (Standard) |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.3V |
| Frequency | 20.56 MHz |
| Frequency Stability | ±15ppm |
| Output | CMOS |
| Function | Enable/Disable |
| Base Resonator | Crystal |
| Current - Supply (Max) | 6.8mA (Typ) |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 3.5mA |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Family | CYPD1120 |
| Screening Level | Industrial |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Ratings | - |