![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-UFBGA, WLCSP |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-WLCSP (1.63x2.03) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | EZ-PD™ CCG2 |
| Published | 2011 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | USB Type C |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 9 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | FLASH (32KB) |
| Core Architecture | ARM |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |