| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 121-LFBGA |
| Supplier Device Package | 121-BGA (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 100 |
| Manufacturer | Cornell Dubilier |
| Voltage Rating DC | 250 VDC |
| Brand | Cornell Dubilier - CDE |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CYUSB3064 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Supply Voltage - Max | 1.25 V |
| Supply Voltage - Min | 1.15 V |
| Series | SLPX |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Peripheral Controller |
| Applications | USB Host/Peripheral Controller |
| Capacitance | 470 uF |
| Subcategory | Capacitors |
| Voltage - Supply | 1.15V ~ 1.25V |
| Termination Style | Snap In |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Lead Spacing | 10 mm |
| Interface | GPIF, I²C, I²S, SPI, UART, USB |
| Operating Supply Current | 410 mA |
| Number of I/O | 12 |
| Speed | Super Speed (SS) |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Core Processor | ARM9® |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Data Rate | 5 Gb/s |
| Product Type | Electrolytic Capacitors |
| Controller Series | CYUSB |
| Product | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Standard | USB 3.0 |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In |
| Length | 35 mm |
| Diameter | 25 mm |