![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 515-WFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 515 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320DM37x, DaVinci™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 515 |
| ECCN Code | 5A992.C |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.14V |
| Frequency | 800MHz |
| Base Part Number | DM3725 |
| Pin Count | 515 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Interface | 1-Wire®, EBI/EMI, I²C, McBSP, McSPI, MMC/SD, UART, USB, USB OTG |
| Max Supply Voltage | 1.91V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Memory Size | 32kB |
| RAM Size | 64kB |
| Supply Current-Max | 37mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Core Architecture | ARM |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.80V |
| Number of UART Channels | 4 |
| Non-Volatile Memory | ROM (32kB) |
| Voltage - Core | 1.10V |
| On Chip Data RAM | 384kB |
| Height | 700μm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 500μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |