| Surface Mount | NO |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Time-Min | 1/100SECOND |
| Interrupt Capability | N |
| Volatile | YES |
| Information Access Method | SERIAL, FIXED PROTOCOL |
| Length | 19.175mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Type of electric connection | Plug-in connection |
| Material housing | Other |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| Model | Other |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1315 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Phantom Time Chip |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | - |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.1mA @ 3.3V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V ~ 3.7V |
| Features | Leap Year |