![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 142.994995mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | LVDS |
| Max Power Dissipation | 726mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | DS90LV001 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 70mA |
| Nominal Supply Current | 47mA |
| Power Dissipation | 726mW |
| Max Supply Current | 70mA |
| Propagation Delay | 2 ns |
| Turn On Delay Time | 2 ns |
| Logic Function | Buffer |
| Differential Output | YES |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Power Consumption | 155W |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | EIA-644-A; TIA-644-A |
| ESD Protection | Yes |
| Data Rate (Max) | 800Mbps |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Delay Time | 1.4ns |
| Number of Transmitters | 2 |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |