![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Weight | 54.68623mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | I2C |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Integrated Circuit (IC) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 1.71V~1.89V 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS90UB902 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 14 |
| Output Type | LVCMOS |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Supply Current-Max | 96mA |
| Input Type | FPD-Link III, LVDS |
| Data Rate | 688Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | TRUE |
| Max Frequency | 43MHz |
| Number of Drivers | 16 |
| Supply Voltage1-Nom | 1.8V |
| Number of Receivers | 1 |
| Height | 800μm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 750μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |