![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | I2C |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 1.71V~1.89V 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Base Part Number | DS90UR907 |
| Function | Serializer |
| Output Type | FPD-Link II, LVDS |
| Number of Elements | 1 |
| Supply Current-Max | 90mA |
| Input Type | FPD-Link, LVDS |
| Data Rate | 1.82Gbps |
| Number of Inputs | 5 |
| Differential Output | NO |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Interface IC Type | LINE RECEIVER |
| Interface Standard | I2C |
| Supply Voltage1-Nom | 1.8V |
| Number of Receivers | 4 |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |