![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 1.71V~1.89V 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Base Part Number | DS92LX1621 |
| Function | Serializer |
| Output Type | Channel Link III (CML) |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1μA |
| Supply Current-Max | 90mA |
| Input Type | Channel Link III (LVCMOS) |
| Data Rate | 800Mbps |
| Number of Inputs | 16 |
| Max Input Voltage | 3.6V |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | I2C |
| Input Current | 1μA |
| Supply Voltage1-Nom | 1.8V |
| Height | 800μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 750μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |