![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 240-BFQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | FLEX-10K® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 240 |
| ECCN Code | 3A991 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | EPF10K50 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G240 |
| Number of Outputs | 189 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Number of I/O | 189 |
| Clock Frequency | 62.89MHz |
| Propagation Delay | 0.6 ns |
| Number of Inputs | 189 |
| Programmable Logic Type | LOADABLE PLD |
| Number of Logic Elements/Cells | 2880 |
| Total RAM Bits | 20480 |
| Number of Gates | 116000 |
| Number of LABs/CLBs | 360 |
| Output Function | REGISTERED |
| Number of Dedicated Inputs | 4 |
| Length | 32mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 32mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |