| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1020-BBGA |
| Supplier Device Package | 1020-FBGA (33x33) |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | Excalibur™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Interface | EBI/EMI, UART/USART |
| Speed | 166MHz |
| Core Type | 32-Bit ARM9 |
| Data SRAM Bytes | 128K |
| FPGA Gates | 1M |
| Program SRAM Bytes | 256K |
| FPGA Core Cells | 38400 |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1020 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of I/O | 711 |
| Organization | 0 DEDICATED INPUTS, 711 I/O |
| Programmable Logic Type | LOADABLE PLD |
| Output Function | MACROCELL |
| Length | 33mm |
| Height Seated (Max) | 3.5mm |
| Width | 33mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Terminals | 1020 |
| Manufacturer Part Number | 36.211 |
| Approvals | UR;CSA |
| Manufacturer | Altech |
| Wire Gauge Range | 22~10 AWG |
| Package | Tray |
| Mfr | Altera |
| Product Status | Obsolete |
| Package Description | HBGA, |
| Package Style | GRID ARRAY, HEAT SINK/SLUG |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Supply Voltage-Nom | 1.8 V |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Supply Voltage-Min | 1.71 V |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | No |
| Package Code | HBGA |
| Package Shape | SQUARE |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Number of I/O Lines | 711 |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS INC |
| Supply Voltage-Max | 1.89 V |
| Risk Rank | 5.86 |
| Part Package Code | BGA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Color | Green |
| Terminal Pitch | 1 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 1020 |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Ports | 11 |
| Seated Height-Max | 3.5 mm |
| EEPROM Size | -- |
| Wire Type | Solid Wire;Stranded Wire |
| FPGA SRAM | -- |
| Width | 33 mm |
| Length | 33 mm |