| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 672-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 672-FBGA (27x27) |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | Excalibur™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Interface | EBI/EMI, UART/USART |
| Speed | 266MHz |
| Core Type | 32-Bit ARM9 |
| Data SRAM Bytes | 16K |
| FPGA Gates | 100K |
| Program SRAM Bytes | 32K |
| FPGA Core Cells | 4160 |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 672 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 672 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B672 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of I/O | 246 |
| Organization | 0 DEDICATED INPUTS, 246 I/O |
| Programmable Logic Type | LOADABLE PLD |
| Output Function | MACROCELL |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.1mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Package / Case | SIP-6 |
| Number of Pins | 6 |
| Number of Terminals | 672 |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 250 |
| Manufacturer | CTS |
| Brand | CTS Electronic Components |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Mfr | Altera |
| Product Status | Obsolete |
| Package Description | BGA, |
| Package Style | GRID ARRAY |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Supply Voltage-Nom | 1.8 V |
| Supply Voltage-Min | 1.71 V |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | No |
| Manufacturer Part Number | EPXA1F672C1 |
| Package Code | BGA |
| Package Shape | SQUARE |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Number of I/O Lines | 246 |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS INC |
| ak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage-Max | 1.89 V |
| Risk Rank | 5.85 |
| Part Package Code | BGA |
| Series | 770 |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Subcategory | Resistors |
| Terminal Pitch | 1 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Termination Style | SIP |
| Temperature Grade | OTHER |
| Circuit Type | Terminator, Dual |
| Seated Height-Max | 2.1 mm |
| Product Type | Resistor Networks & Arrays |
| EEPROM Size | -- |
| Product | Networks |
| Product Category | Resistor Networks & Arrays |
| FPGA SRAM | -- |
| Width | 27 mm |
| Length | 27 mm |