| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 672-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | Excalibur™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 672 |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B672 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | EBI/EMI, UART/USART |
| Number of I/O | 426 |
| Speed | 266MHz |
| Organization | 0 DEDICATED INPUTS, 426 I/O |
| Programmable Logic Type | LOADABLE PLD |
| Output Function | MACROCELL |
| Core Type | 32-Bit ARM9 |
| Data SRAM Bytes | 64K |
| FPGA Gates | 400K |
| Program SRAM Bytes | 128K |
| FPGA Core Cells | 16640 |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.1mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 672-FBGA (27x27) |
| Number of Terminals | 672 |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Shipping Restrictions | This product may require additional documentation to export from the United States. |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 40 |
| Part # Aliases | 968767 |
| Manufacturer | Intel |
| Brand | Intel / Altera |
| Tradename | Excalibur |
| RoHS | N |
| Package Description | BGA, |
| Package Style | GRID ARRAY |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Supply Voltage-Nom | 1.8 V |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Supply Voltage-Min | 1.71 V |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | No |
| Manufacturer Part Number | EPXA4F672C1 |
| Package Code | BGA |
| Package Shape | SQUARE |
| Part Life Cycle Code | Obsolete |
| Number of I/O Lines | 426 |
| Ihs Manufacturer | INTEL CORP |
| Supply Voltage-Max | 1.89 V |
| Risk Rank | 8.73 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Subcategory | SOC - Systems on a Chip |
| Terminal Pitch | 1 mm |
| Temperature Grade | OTHER |
| Seated Height-Max | 2.1 mm |
| Product Type | Programmable Logic IC Development Tools |
| EEPROM Size | -- |
| Product Category | SoC FPGA |
| FPGA SRAM | -- |
| Width | 27 mm |
| Length | 27 mm |