![]()
Add to cart |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Detection Switch |
| Applications | Communication Systems, Consumer Audio |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Logic |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 4.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | 4-Pole |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-UFQFN |
| Supplier Device Package | 10-UMLP (1.8x1.4) |
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 18.08g |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.5V~4.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | FSA8009 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/4.3V |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| On-State Resistance (Max) | 4Ohm |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |