![]()
Add to cart |
| Manufacturer | onsemi |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | FSFR-HS |
| Product | Half-Bridge Drivers |
| Type | Resonant Half Bridge |
| Packaging | Tube |
| Unit-Weight | 0.130818 oz |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 130 C |
| Package-Case | 9-SIP Formed Leads |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 130°C (TJ) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | 9-SIP (L forming) |
| Watt | 200W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 500V |
| Topology | Half-Bridge |
| Voltage-Start-Up | 12.5V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10 V ~ 25 V |
| Duty-Cycle | 50% |
| Frequency-Switching | Up to 600kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | Frequency Control |
| Output-Power | 100 W |
| Maximum Operating Temperature | + 130 C |
| Operating-Supply-Current | 2 mA |
| Switching-Frequency | 50 kHz |
| Package-Case | SIP-9 |
| Duty-Cycle-Max | 52 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 10 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 25 V |