![]()
Add to cart |
| Manufacturer | onsemi |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | FPS™ |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.006632 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | SOT-223-4 |
| Watt | 3W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 6V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 5 V ~ 10 V |
| Duty-Cycle | 60% |
| Frequency-Switching | 130kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature |
| Control-Features | Soft Start |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Output-Current | 245 mA |
| Package-Case | SOT-223 |