![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFCQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Strip |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | GOLD (80) OVER NICKEL (50) |
| Max Power Dissipation | 680mW |
| Voltage - Supply | -3V~-3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | HMC850 |
| Pin Count | 16 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 95mA |
| Propagation Delay | 75 ps |
| Frequency (Max) | 20GHz |
| Family | 850 |
| Data Rate | 28 Gbps |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Number of Output Lines | 2 |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |