![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFP |
| Number of Pins | 80 |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Pin Count | 80 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Supply Current-Max | 305mA |
| Consumer IC Type | COLOR SIGNAL DECODER |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 14mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-BQFP |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Type | Video Decoder |
| Applications | Video |
| Base Part Number | HMP8117 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V~5.25V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |