| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.58x16.58) |
| Weight | 2.386605g |
| Number of Terminals | 44 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Parallel Enable Input | No |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Supplier Package | PQFP |
| Terminal Count Output | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 12 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 10.8 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@12 ns |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Operating Supply Voltage | 13.2 V |
| Number of Element Outputs | 32 |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Base Product Number | HV5622 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Logic ICs |
| Voltage - Supply | 10.8V~13.2V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 12V |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | HV5622 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Function | Serial to Parallel |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Open Drain |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Number of Elements | 1 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Operating Supply Current | 15 mA |
| Nominal Supply Current | 15mA |
| Max Supply Current | 100μA |
| Propagation Delay | 100 ns |
| Turn On Delay Time | 100 ns |
| Logic Function | Latch, Shift Register |
| Direction | Unidirectional |
| Seated Height-Max | 4.572 mm |
| Logic Type | Shift Register |
| Product Type | Serial to Parallel Logic Converters |
| Number of Bits per Element | 32 |
| Interface IC Type | EL DISPLAY DRIVER |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Input Lines | 1 Input |
| Number of Output Lines | 32 Output |
| fmax-Min | 8 MHz |
| Number of Segments | 32 |
| Multiplexed Display Capability | NO |
| Display Mode | DOT MATRIX |
| Data Input Mode | SERIAL |
| Number of Stages | 32 |
| Product Category | Serial to Parallel Logic Converters |
| Height | 3.68mm |
| Length | 16.59mm |
| Width | 16.59mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |