![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Infineon |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | CoolMOS™, CoolSET™-Q1 |
| Packaging | Tube |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | PG-DIP-7 |
| Watt | 54W |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 800V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 18V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10.5 V ~ 27 V |
| Duty-Cycle | 50% |
| Frequency-Switching | 52kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | - |