![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Infineon |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | CoolMOS™, CoolSET™F3R |
| Type | Current Mode PWM Controllers |
| Packaging | Tube |
| Unit-Weight | 0.080001 oz |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 150 C |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating-Temperature | -25°C ~ 130°C (TJ) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | PG-DIP-8 |
| Watt | 46W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 650V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 18V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10.5 V ~ 25 V |
| Duty-Cycle | 75% |
| Frequency-Switching | 65kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | - |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Switching-Frequency | 65 kHz |
| Part-#-Aliases | ICE3BR1765J ICE3BR1765JXK SP000849302 |
| Package-Case | DIP-8 |