| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 months ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | ICL7107 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 19 hours ago) |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Supply Current - Max | 1.8 mA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Type | Display Driver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Voltage - Supply | 5V |
| Operating Supply Voltage | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 0 V |
| Operating Supply Current | 600 µA |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | - |
| Resolution | 0.4375 B |
| Sampling Rate | 3 sps |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Converters | 1 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Number of Segments | 7 |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |