![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT74FCT3807 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |